top of page

מהו קרדיולוג ילדים?

קרדיולוג ילדים הוא רופא ילדים אשר עבר הכשרה ייחודית בתחום הקרדיו-וסקולארי הפדיאטרי ואשר מאבחן ומטפל בילדים עם בעיות לבביות נרכשות או מולדות.

העבודה שלנו שונה מאד מעבודתו של קרדיולוג המטפל במבוגרים.  מחלות הלב בילדות שונות מאד ממחלות הלב של המבוגר, ועיקר עבודתו של קרדיולוג הילדים מתמקדת באיתור ואבחון של מומי לב מולדים, מחלות ילדות נרכשות הפוגעות בחלקי הלב השונים, והפרעות בקצב או בהולכה החשמלית של הלב.

 

אם הגעתם לרופא ילדים שלכם ויש לו שאלה לגבי הפעילות הלבבית של ילדכם או ממצאים לבביים מיוחדים מהם התרשם במהלך הבדיקה הגופנית של ילדכם - הוא עשוי להפנות אתכם לבדיקה מכוונת של קרדיולוג ילדים. המומחיות של קרדיולוג ילדים היא באבחון וטיפול בבעיות לב בילדים.  קרדיולוג ילדים עובד בשיתוף פעולה צמוד עם רופאי ילדים בעלי התמחויות מקבילות כרופאי טיפול נמרץ ומנתחי לב ילדים ובמידה ויאבחן שאכן קיימת בעיה, אשר אינה ניתנת לטיפול תרופתי או מלעורי (צינתורי) יעיל – יפנה את המקרה להערכה מקבילה אצל כירורג לב ילדים בשאלה של צורך ותזמון מיטבי להתערבות כירורגית.

 

ישנם מספר מצבים פתולוגיים מולדים ומספר מחלות ילדים נרכשות העלולות להשפיע על הלב של ילדכם. חלקן נובע ממחלות גנטיות שהילד נולד איתו. חלקן בעיות מבניות אשר נוצרו בתהליך התפתחות לא שלם של הלב, אחרות קשורות למערכת החשמלית השולטת בקצב הלב. קרדיולוג ילדים הוכשר במיוחד כדיי לאבחן ולנהל בעיות אלו. אם יש לכם דאגה לגבי מצב הלב של ילדכם, פנו לרופא הילדים שלכם והוא יחליט אם יש צורך בהפניה לקרדיולוג ילדים.

איזו הכשרה יש לקרדיולוגים ילדים?

קרדיולוג ילדים הוא רופא שסיים לפחות:
* שש שנים, של לימודי רפואה
* שנת סטאז'+רישוי ממשלתי
* 5 שנים של התמחות ברפואת ילדים
* שלוש שנים של התמחות על בקרדיולוגית ילדים

* חלק מהרופאים המסיימים את המסלול הזה מבצע גם השתלמויות ייעודיות ב-צינתורי ילדים, הדמיה מתקדמת ואקו לב עוברי. ​

מהו הניסיון של קרדיולוג ילדים?

* שיטות הדמיה לבבית מתקדמות MRI, CT,אולטרסאונד
* התערבויות לבביות פולשניות כולל צנתור לב
* הכשרה לאבחון וטיפול במצבי אי ספיקת לב לבבית בילדים
* זיהוי וטיפול בהפרעות חשמליות במערכת ההולכה החשמלית המפעילה את הלב
* הכשרה ייעודית מורחבת בטיפול נמרץ ילדים

מה עושה קרדיולוג ילדים?

קרדיולוג ילדים בודק את המערכת הקרדיו-וסקולארית ומאפיין את איכות פעולה, היכולת שלה להתאים ולספק את הצרכים המטבוליים של גוף הילד, ומאבחן בעיות, מחלות, כשלים ומומים מולדים מבניים או תפקודיים באמצעות כלים שונים כגון אנמנזה, בדיקה גופנית, בדיקות עזר כאק"ג או צילום חזה וכן אקו לב ובדיקות הדמיה מתקדמות (CT לבבי ו-MRI)

קרדיולוג ילדים מטפל בילדים עם בעיות לב מולדות וגם נרכשות. כמו רופאי ילדים אחרים, הגילאים יהיו בדרך כלל עד גיל 18. אולם יש לציין כי חלק לא מבוטל של מטופלים אשר נולדו עם מומים לבביים מבניים ישארו במעקב וייעוץ קרדיולוג ילדים לאורך כל חייהם.

בשני העשורים האחרונים, ההתפתחויות הרפואיות, הבנת הפיזיולוגיה, והתפתחות הטכנולוגיה הקרדיאלית מאפשרים ליותר ילדים עם בעיות לב להגיע לבגרות.

רבים מהם צריכים לעבור מעקב רפואי באופן תדיר ולפעמים גם ניתוחים רפואיים כמבוגרים. חלק מאותם קרדיולוגים לילדים מתמחים בטיפול גם במבוגרים אשר חיים עם בעיות לב מולדות

אילו סוגי טיפולים מספק קרדיולוג ילדים?

:קרדיולוג ילדים מאבחן ומטפל בבעיות לב אצל ילדים

מחלות לב מולדות - אותם בעיות בלב איתם נולדים ילדים כגון בעיות במסתמים, חורים בין חדרי הלב, וכלי דם לא תקינים
הפרעות קצב / הולכה – אשר נגרמות בשל פתולוגיות שונות במערכת החשמלית אשר שולטת בקצב הלב

היכן ניתן למצוא קרדיולוג ילדים?

קרדיולוג ילדים עובדים במגוון מסגרות רפואיות, לרבות בתי חולים ציבוריים ובתור רופאים פרטיים ברחבי הארץ. למידע אודות מציאת קרדיולוג ילדים מומלץ, תוכלו לפנות אל רופא הילדים שלכם או לקופת החולים

קרדיולוגים ילדים מומלץ - הטיפול הטוב ביותר עבור הילדים שלכם

לב של ילד הוא לא רק שונה בגודל מאותו לב של מבוגר. סוגי הבעיות שיש לילדים שונים מאוד מאצל מבוגרים. לדוגמה, אבחון מחלת לב או מום לבבי מולד נפוץ יותר בילדות, לעומת זאת, התקפי לב אצל ילדים הם נדירים מאוד. קרדיולוג לילדים מומלץ מאומן במיוחד לחפש בעיות אלו אשר משפיעות בעיקר על ילדים.

 

קרדיולוג ילדים עובד בשיתוף פעולה צמוד עם רופא ילדים כדי לספק טיפול מקיף ומותאם לילד. מאחר ובעיות לבביות יכולות להיות חלק ממערכת פזיולוגית מורכבת יותר, לעיתים קרדיולוג הילדים יפעל בשיתוף פעולה עם מנתחי לב ילדים, רדיולוגים, תזונאים, מטפלים בדיבור, פיזיותרפיסטים  ויבנה צוות מולטי-דיסיפלינארי שיתאים לצרכים המיוחדים של כל ילד.

ד"ר משה דותן – קרדיולוג ילדים בצפון

ד"ר משה דותן הינו מומחה לקרדיולוגית ילדים ולמומי לב מולדים והינו מנהל קרדיולוגית ילדים, בבית החולים זיו.

bottom of page